"Šlehačková bábovka s ořechy" - bude hned pryč!!!
SUROVINY
200ml smetany ke šlehání, 3 celá vejce, 400g polohrubé mouky, 200g cukru, 1/2 prášku do pečiva, 1 vanilkový cukr, hrst nemletých vlašských ořechů smíchaných s mandlemi
POSTUP PŘÍPRAVY
Suroviny vložíme do nádoby v daném pořadí a zapneme program č.10 - koláč, kůrka tmavá (my tak rádi) a hmotnost 1000g. A za hodinku a 40 minutek vyklopíme super šlehačkovou bábovku, kterou jsem upekla ke kávičce po obědě a do večera nebyla.
Program "těsto" je super, že vše zamíchá a buchtu poté rovnou i upeče, takže tahle dobrůtka je opravdu bez práce!
Kdo chce, může do těsta dát i rozinky...také výýýýýýborné!!!
DOBROU CHUŤ!!!
"Pečený adventní věnec" - od Marcelky (Kikina)
SUROVINY
250ml vlažného mléka, 2 polévkové lžíce másla, 1 celé vejce, 500g hladké mouky, 2 polévkové lžíce cukru, 2 čajové lžičky sušeného droždí, špetka soli
1 vejce na potření, 4 svíčky, badyán, hřebíček, celá skořice, pentle, ořechy, 4 spodky od čajových svíček, na zatížení kamínky, fazole, hrách...
POSTUP PŘÍPRAVY
Suroviny dáme do formy v daném pořadí a zapneme program č.6 - těsto.
Když je těsto hotové, tak ho rozdělíme na čtyři díly, z toho jeden stačí jen malý (viz. foto). Z malého kousku vyválíme slabou placku, do které vykrájíme vzory vykrajovátkama na cukroví, potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme upéct do světla (dělala jsem jich víc, protože se mi jich dost připálilo, jak je těsto slabé, ale nakonec jsem stejnak potřebovala jen 4 kousky) a použijeme je pak jako ozdůbky na věnec. Ze třech velkých dílů uděláme housenky a z nich upleteme cop. Hotový cop vezmeme a vložíme na sádlem vymazanou formu od bábovky, která se vkládá do dortové formy (viz. foto) nebo pokud nemáte tuto formu, tak cop vložte na sádlem vymazaný pečící papír, na střed dejte hrníček a cop obtočte kolem hrníčku. Poté do těsta vtlačte do čtverce spodky od čajovek a vyplňte kamínky nebo fazolkama. Celý věnec potřete rozšlehaným vajíčkem a nechte takto 10 minut kynout. Po 10 minutách spodky od čajovek trošku vylezou ven, tak je znovu zatlačte do těsta, věnec pomašlujte vajíčkem a dejte do trouby péct na 160-180°C, dokud nebude krásně zlatavý. Po vytažení z trouby nechte věnec ještě na formě trochu zchladnout a pak jej dejte někam do tepla, aby nám pomalu vysychal. Druhý den vyndáme spodky od čajovek a nožem vykrojíme podle tvaru od čajovky otvor, který trochu vydlabeme, aby nám svíčka v díře dobře držela a pak už věnec zdobíme dle své fantazie. Ozdůbky jsem přidělávala na věnec tavnou pistolí, ale kdo nemá, tak to jde i přicvaknout jen špendlíkama. Celá skořice je ozdobená stříbrnými korálky a než jsem do těsta vpíchla hřebíček, tak jsem si předem udělala jehlicí dírky, abych věděla kam přesně to chci a taky aby mi to šlo dobře vtlačit do těsta. Ozdobený věnec dáme do tepla, aby nám do adventu celý vyschl jako rohlíky na strouhanku (aby vydržel a neplesnivěl).
KRÁSNÝ ADVENT!!!
"Zdenčino univerzální kynuté těsto" - opravdu na všechno!!!
SUROVINY
250ml vlažného mléka, 1 celé vejce, 2dkg másla, 2 polévkové lžíce oleje, 2 polévkové lžíce rumu, 1 polévková lžíce sádla, 250g polohrubé mouky, 250g hladké mouky, 100g cukru, 2MO sušeného droždí, citrónová kůra, 1 vanilkový cukr
POSTUP PŘÍPRAVY
Nejdříve si rozehřejeme v oleji sádlo a máslo a necháme zchladnout. Poté do vlažného mléka nalijeme tuto směs, přidáme vejce a přilijeme rum. Dále už dáme suroviny do formy v daném pořadí. Zapneme program č.6 - těsto.
Z tohoto těsta jde udělat cokoliv. Postupně zde budu doplňovat co vše jsem z něj již vytvořila a také obrázkové postupy, pokud se bude jednat o něco těžšího.
KOLÁČKY
Po vykynutí těsto rozdělíme na tři díly a z každého dílu vyválíme asi 0,5-1cm silnou placku, do které skleničkou vykrájíme pravidelná kolečka (z jedné "placky" by mělo být 12ks koleček, pokud použijete jako já skleničku o průměru 7,5cm ... celkem tedy bude 36ks koláčků). Kolečka přendáme na sádlem vymazaný pečící papír a necháme takto ještě asi 10 minut kynout. Poté si vezmeme jinou skleničku nebo hrníček s menším průměrem (já použila průměr 4,5cm) a spodkem skleničky vtlačíme do středu kolečka tak, aby se nám vytlačilo těsto v krajích. Vzniklé vytlačené kraje koláčků potřeme rozšlehaným vajíčkem a naplníme náplní co kdo rád (já použila jablečná povidla) a necháme dalších 10 minutek kynout. Potom náplň posypeme drobenkou a dáme péct do předehřáté trouby na 180°C dokud nejsou krásně zlatavé.
Úspěch zaručen!!!
DOBROU CHUŤ!!!
"Čokoládový chleba od švagrové Jíti" - FANTASTICKÝ!
SUROVINY
100g čokolády na vaření Orion, 200ml mléka, 100g másla - rozpustíme
2 vejce, 220g hladké mouky, 200g cukru, 2 polévkové lžíce tmavého kakaa, 1 čajová lžička prášku do pečiva
POSTUP PŘÍPRAVY
Nejprve smícháme na sporáku mléko, máslo a čokoládu. Mícháme, dokud se nám všechno nespojí a důkladně nerozpustí. Poté to necháme mírně schladnout a vlažné nalijeme do formy od domácí pekárny. Poté přidáme ostatní suroviny v daném pořadí. Pekárnu zapneme na program č. 10 - koláč, kůrku nastavíme na střední a velikost 750g. Pak už si ničeho nevšímáme. Pekárna nám těsto báječně zamíchá a upeče.
Po vyklopení se povrch chleba leskne a podle mě je chleba na pohled nic moc. Ale jakmile ochutnáte, budete se olizovat až za ušima!!! U nás to bylo v okamžiku pryč...stihla jsem jen rychle vyfotit první nakrojení a po chlebíku se zaprášilo.
Všem MOOOOC doporučuji a Tobě Jíťo moc děkuji za super recept!
DOBROU CHUŤ!!!
"Blbouni s jahodovým rozvarem" - výborné
SUROVINY
250ml vody, 1 žloutek, 500g hrubé mouky, 2 MO kvasnic...jahody na naplnění
Na rozvar: min. 250g jahod, cukr dle chuti, troška vody (asi 1-2 polévkové lžíce)
POSTUP PŘÍPRAVY
Suroviny dáme do formy v daném pořadí a zapneme program č.6 - těsto.
Z téhle dávky těsta jsem měla 19 blbounů.
Hotové těsto vyklopíme na lehce pomoučený vál, vytvoříme z něj tvar jako má houskový knedlík a pak odkrajujeme asi 1-1,5cm silné proužky, ze kterých uděláme placičku, do které zabalíme jednu velkou jahodu. Knedlíčky pak necháme ještě 10-15 minut kynout. Nakynuté knedlíčky házíme do vroucí vody (el. sporák na č.5) po 6 kusech a vaříme 10 minut z každé strany. Když jsou uvařené, tak je vyndáme a OKAMŽITĚ je propícháme ze všech stran špejlí, aby z nich vyprchala pára a nezdrcli se nám. Na talíři pak blbouny přelijeme jahodovým rozvarem nebo můžeme jen klasicky posypat skořicovým cukrem a přelít rozškvařeným máslem.
Jahodový rozvar:
Jahody propláchneme, necháme okapat a rozsekáme na malé kousíčky nebo utřeme vidličkou na kaši. Pak je promícháme s cukrem dle chuti a přidáme trošku vody - nesmí to být moc naředěné. Vše pak svaříme na momentík na sporáku a teplou omáčkou poléváme knedlíčky.
Knedlíky se také dělají neplněné (z těsta vytvarujete pouze kuličky, necháte nakynout a uvaříte) a pak je poléváme rozvarem např. borůvkovým, malinovým, jahodovým atd.
DOBROU CHUŤ!!!
"Babiččin mazanec" - klasika z domácí pekárny
SUROVINY
300ml vlažného mléka, 12dkg rozpuštěného másla nebo Hery (já dala Heru), 2 žloutky, 500g polohrubé mouky, 10 dkg cukru, 2 a 1/2 MO sušených kvasnic, špetka soli...po zvukovém signálu pak přisypat 3-4 PL rozinek a 5dkg kandovaného ovoce
POSTUP PŘÍPRAVY
Často mi píšete, že mazanec moc nakyne a při pečení není vršek upečený. Lepší je udělat poloviční dávku, pokud ho budete péct v DP. Pokud ho budete péct v troubě, tak si pouze zaděláte těsto (program č.6 - kynutí) a poté vytvarujete dva menší bochánky, které upečete v troubě.
Do formy dáme nejprve tekuté suroviny (mléko musí být vlažné, jinak jak bychom vylili do studeného mléka vlažnou Heru, tak by nám zase ztuhla). Pak nasypeme ostatní suroviny dle pořadí, kvasnice přihrneme trochou mouky a dáme do pekárny. Zapneme program č.4 - sladký, velikost 1000g a kůrka tmavá nebo jak kdo rád. Až pekárna začne hnětat a suroviny se spojí, těsto se bude ještě trochu lepit...tak jsem přidala ještě postupně 4 PL polohrubé mouky a těstíčko pak bylo jedna báseň. Až bude na displeji 2:07, tak na nás pekárna zapípá, abychom přidali rozinky a kandované ovoce (rozinky můžete předtím nechat alespoň půl hodinky namočené v rumu, ale nemusí to být). Proces kynutí u tohoto programu je delší než u jiných a tudíš nám těsto krásně nakyne, je vzdušné a nadýchané. Kynulo tak báječně, že málem dalo "pusinu" okénku ve víku. Po upečení mazanec vážil +-1200g a byl fantasticky nadýchaný a měkký.
Tento recept mám od babičky a dřív jsem ho dělala růčo, teď je to v pekárně žůžo a bez práce.
Určo zkuste!
DOBROU CHUŤ!!!
"Babiččina kynutá netinka s rebarborou" - rodinný recept
SUROVINY
250ml vlažného mléka, 2 polévkové lžíce másla, 1 vejce, 500g hladké mouky, 2 polévkové lžíce cukru, 2MO sušených kvasnic, špetka soli, asi 6-8 klacků rebarbory...1 rozšlehané vejce na potření okrajů
Tvarohová nádivka: 1 tvaroh v kostce, 1 zakyslá smetana, cukr dle chuti
Drobenka: 30dkg hladké mouky, 10dkg Hery, 10-15dkg moučkového cukru, 1 vanilkový cukr
POSTUP PŘÍPRAVY
Suroviny dáme do formy v daném pořadí a zapneme program č.6 - těsto.
Když je těsto hotové, tak ho rozválíme a poté ho přendáme na pečící papír na plechu a nebo můžeme rovnou vyválet na pečícím papíru a pak jen přendat na plech. Kde těsto nedoléhá, tak ho dotlačíme prsty. Na těsto natřeme tvarohovou nádivku, kterou připravíme tak, že smícháme tvaroh se zakyslou smetanou a dle chuti osladíme (ale spíš více, protože je rebarbora kyselá). Pokud je potřeba, tak můžeme přilít trošičku mléka. Na tvaroh poházíme očištěnou a na centimetrové kousky pokrájenou rebarboru a posypeme cukrem. Navrch dáme drobenku a kraje potřeme rozšlehaným vejcem. Dáme péct do předehřáté trouby na 180°C asi na 20 minutek nebo dokud nám kraje krásně nezezlátnou.
Netinku můžete samozřejmě upéct s jakýmkoliv jiným ovocem. Tvaroh tam nemusí být, dávám ho kvůli rebarboře, ale někdo dělá i bez tvarohu...moje babička ho tam ale vždycky měla, je to chutnější.
Tak honem do toho, ať máte pravou babičkovskou buchtu k odpolední kávičce!
DOBROU CHUŤ!!!
"Babiččin perník" - zase něco jiného
SUROVINY
40dkg hl. mouky, 20dkg cukru krupice, prášek do pečiva, prášek do perníku, 2 lžíce kakaa, 1/2 hrnku oleje, 2 hrnky mléka, 2 celá vejce
POSTUP PŘÍPRAVY
Mouku, cukr,prášek do pečiva, prášek do perníku (někdy se nesežene, tak kupuji koření "peník") a kakao smícháme dohromady a přidáme olej, mléko a vejce. Hotové těsto nalijeme do formy a zapneme program č.12 - pečení, kůrka střední. Program pečení trvá hodinu. Po skončení ho zapneme ještě jednou, ale po 25 minutách ho vypneme...perník by už měl být dostatečně propečený, ale radši to zkontrolujte špejlí.
Těsto můžete samozřejmě nalít i na vymazaný a vysypaný plech a dát péct do trouby na 180°C asi na 20 minut. Je to samozřejmě rychlejší, ale chtěla jsem to zkusit v DP a když u toho vaříte a uklízíte, tak je prima, že si toho nemusíte všímat...
DOBROU CHUŤ!!!
"Honzovské buchty od Zdenky" - nejlepší co jsem kdy jedla!!!
SUROVINY
250ml vlažného mléka nebo 200ml mléka a 50ml rumu (já neměla rum, tak jsem dala pouze mléko), 1 celé vejce a na něj dát špetku soli, rozpustit spolu 2dkg másla, 1/2PL sádla a 2PL oleje, 300g polohrubé mouky, 200g hladké mouky, 100g cukru krupice, 1MO sušené citrónové kůry nebo kůra z půlky citrónu, 4MO sušeného droždí (dala jsem celý 10g pytlíček)
POSTUP PŘÍPRAVY
Suroviny dáme do formy v daném pořadí a droždí opět trochu přihrábneme moukou. Na displeji si nastavíme program č.6 - těsto a při hnětení jsem ještě přidala jednu zarovnanou polévkovou lžíci hladké mouky. Za necelé dvě hodinky vyklopíme suprově nakynuté těstíčko, které se skoro ani nemusí podmoučit a krájí se skvěle nožem, protože se nelepí.
Hotové těsto vyklopíme na lehce pomoučený vál a odkarujeme z něj kousky těsta, které pak ještě rozkrojíme na menší kostky, které rozplácneme a naplníme nádivkou (povidla, mák, tvaroh...). Na dno pekáčku si nalijeme trochu oleje a každou buchtu v něm trohu omočíme (pak už nemusíme zvrchu buchty potírat). Takto buchty skládáme vedle sebe a necháme pak ještě asi 5-10 minutek kynout na pekáčku. Pak buchty vložíme do předehřáté trouby na 200°C a pečeme je tak prvních 10 minut. Poté teplotu stáhneme na 180°C a necháme péct, dokud nejsou buchty krásně zlatavé.
Tohle těsto je to NEJLEPŠÍ, ze kterého jsem buchty kdy dělala. Jednak se s ním krásně pracuje, protože se nelepí a druhak hotové buchty nám do druhého dne "neztuhnou", ale jsou naopak stále měkké jako po upečení!!!
Samozřejmě tohle těsto jde udělat i ručně! Místo MO použijte prostě čajovou lžičku.
Určo zkuste, nic na tom není a doma budete za hvězdu!!!
DOBROU CHUŤ!!!
"Zdenčiny jidáše" - fakt lahůdka
SUROVINY
250ml vlažného mléka, 7,5dkg tuku (půl Hera nebo máslo a půl sádlo), 1 žloutek, 30dkg polohrubé mouky, 20 dkg hladké mouky, 7dkg cukru, 1 vanilkový cukr, 1/2 MO soli, citrónová kůra z půlky citrónu nebo 1 MO sušené citrónové kůry, 4 MO sušeného droždí
POSTUP PŘÍPRAVY
Z této dávky jsem měla 16 jidášků.
Do formy si nejprve dáme mléko, tuk a vejce a poté zbytek surovin v daném pořadí. Kvasnice dáme na střed a přihrábneme trochou mouky. Na displeji si nastavíme program č.6 - těsto. Při hnětení jsem ještě přisypala postupně asi 4 PL polohrubé mouky.
Když je těsto hotové, tak ho krásně vyklopíme na vál (můžeme pomoučit, jeli třeba) a z těsta odřezáváme nožem asi 1cm silné plátky těsta, které vyválíme na asi 30cm dlouhý váleček. Váleček pak z té strany blíž k nám pomažeme rozkvedlaným vajíčkem a stočíme do šněku tak, aby se ta pomazaná strana vždy přilepila na těsto před ní (prostě toho šneka jakoby tím vajíčkem slepíme, aby se nám při pečení nerozevřel). Šnečka přeneseme na pečící papír a potřeme celého rozkvedlaným vajíčkem (to jsou ty lesklé) nebo potřeme rozpustěným máslem (to jsou ty co se nelesknou). Také můžeme posypat mákem, já neměla. Plech s jidáškama dáme do předehřáté trouby na 220-240°C a necháme péct dokud nejsou jidášky krásně zlatavé tj. asi 5-10 minut. Během pečení můžeme ještě potřít vajíčkem. Po vytažení necháme jidáše zchladnout na pečícím papíře a pak teprve sundáme, pokud jsou hůř sundat, tak je prostě odkrojíme nožem a nebo si příště pečící papír pomažeme olejem.
Jidáše moc miluju, určo si je také udělejte k snídani. A s domácí pekárničkou to jde jedna báseň!!!
Zdeničko, děkuju Ti za receptík!!!
DOBROU CHUŤ!!!